Niestety, marnotrawstwo żywności nadal jest problemem w Polsce
W Polsce, zdecydowana większość obywateli przyznaje, że marnuje jedzenie. Według najnowszego raportu Federacji Polskich Banków Żywności pt. „Nie Marnuj Jedzenia 2023”, aż 56% Polaków przyznaje się do tego, że wyrzucają jedzenie. Najczęściej do kosza trafiają takie produkty jak pieczywo, owoce, warzywa i wędliny. Aż 1.6 miliona obywateli naszego kraju żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa.
Raport wykazuje, że corocznie prawie 4.8 miliona ton żywności ląduje na śmietniku, a konsumenci odpowiadają za 60% całkowitej ilości wyrzucanego jedzenia. Produkty, które najczęściej są marnowane to pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%).
Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Beata Ciepła, podkreśla ogromne znaczenie problemu marnowania żywności dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Dla organizacji Banki Żywności, każda sztuka produktu ma wartość – to bezpłatna pomoc dla potrzebujących, to jedzenie ratowane przed marnotrawstwem oraz podstawowy element ich działalności edukacyjnej.
Raport pokazuje jednak również pewne pozytywne zmiany. W porównaniu z poprzednimi badaniami, zauważalny jest wzrost odsetka osób, które marnują żywność rzadziej – raz w miesiącu (23%) lub jeszcze rzadziej (25%). Spadł natomiast procent osób, które deklarują marnowanie jedzenia kilka razy w tygodniu (6%) oraz kilka razy w miesiącu (24%).
Wysoka inflacja i wzrost cen żywności stały się alarmującym sygnałem dla Polaków – aż 76% przyznało, że ograniczyło marnowanie żywności ze względu na rosnące koszty utrzymania. Najpopularniejszą decyzją jest rezygnacja z wybranych, drogich produktów (61%). Co trzecia osoba potwierdziła, że przygotowuje mniejsze porcje (36%) lub dania składające się z mniejszej ilości składników (33%). Aż 18% ankietowanych zadeklarowało rezygnację z niektórych posiłków.
Federacja Polskich Banków Żywności co roku publikuje specjalny raport na temat marnowania żywności w Polsce. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem marnotrawstwa żywności i mobilizacja społeczeństwa do zmiany postaw w tej kwestii.