Niemiecka strategia na konfrontację z Doliną Krzemową: nowe reformy finansowe gotowe do wprowadzenia

Niemiecka strategia na konfrontację z Doliną Krzemową: nowe reformy finansowe gotowe do wprowadzenia

W ramach stawiania czoła konkurencji ze strony Doliny Krzemowej, Niemcy podjęły decyzję o przyjęciu zestawu istotnych zmian regulacyjnych dla swoich rynków kapitałowych, które mają na celu wspieranie lokalnego sektora technologicznego. Przyjęte reformy, które mają oficjalnie wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku, przewidują modyfikacje istniejących niemieckich regulacji dotyczących pakietów wynagrodzeń pracowników opartych na akcjach w startupach, debiutów giełdowych firm oraz kwestii podatkowych.

Różne kluczowe kwestie zostaną zmienione w ramach tych reform, a jednym z nich jest sposób zarządzania planami opcji na akcje dla pracowników, co pozwoli firmom na udostępnienie swoim pracownikom części własności przedsiębiorstwa.

Martin Mignot z Index Ventures, jeden z osób, który intensywnie dążył do reformy europejskich przepisów dotyczących opcji na akcje pracownicze w celu zwiększenia lojalności pracowników sektora technologicznego, określił poprzednie rozwiązania jako „niesprzyjające pracownikom i generalnie niesprawiedliwe”.

Mignot wyjaśnił, że wcześniejszy niemiecki model ESOP (Employee Stock Option Plans), mimo że był formalnie zapisany w prawie, oznaczał dla firm sporo trudności administracyjnych. Każdy posiadacz mniejszościowego pakietu akcji posiadał prawo do głosu a nawet praktycznie do veta, przy jednoczesnym braku znaczących korzyści podatkowych.

Ponieważ Index Ventures zainwestował w wiele popularnych niemieckich startupów technologicznych, takich jak Personio – tworząca oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi czy finansowy start-up Raisin, zmiany wprowadzone przez Niemcy są dla nich szczególnie istotne.

Nowa niemiecka regulacja ESOP przewiduje odłożenie w czasie opodatkowania opcji na akcje pracowniczych do momentu ich alienacji, co pozwoli pracownikom na uniknięcie natychmiastowej obciążenia podatkowego po otrzymaniu akcji.

Program zostanie także rozszerzony tak, aby więcej dynamicznie rozwijających się firm mogło skorzystać z tej możliwości. Limit dotyczący wielkości firm uprawnionych do korzystania z niemieckich planów ESOP zostanie zwiększony, dając startupom zatrudniającym do 1000 osób i generującym roczne przychody do 100 milionów euro możliwość dystrybucji akcji wśród swoich pracowników.

Inne zmiany dotyczyć będą kwestii podatku od zysków kapitałowych, umożliwiając opodatkowanie pracowników start-upów od zysków uzyskanych ze sprzedaży ich akcji.