Jak wybrać szkło techniczne?

Jak wybrać szkło techniczne?

W przemyśle potrzebne są szczególne rozwiązania, które będą w stanie poradzić sobie z dużym ciśnieniem i wysoką temperaturą. Dotyczy to nie tylko stali i ceramiki, ale też szkła. Odpowiedzią na potrzeby przemysłu jest szkło techniczne. To szczególny materiał, który wykorzystuje się do kontroli procesów zachodzących w armaturze przemysłowej. Szkło jest przezierne i pozwala na optyczną kontrolę tego, co dzieje się wewnątrz urządzeń i instalacji przemysłowych.

Szkło techniczne – co to takiego?

Skojarzenie ze szkłem jest oczywiste – to coś przezroczystego i kruchego. Szkło techniczne posiada tylko jedną z tych cech. Nie jest bowiem kruche. Zastosowanie odpowiednich materiałów do produkcji szkła technicznego sprawia, że jest ono w stanie wytrzymać nawet skrajnie trudne warunki. Zależnie od tego, z jakiego materiału i w jakiej technologii zostało wykonane, może ono służyć nawet podczas najbardziej wymagających procesów technologicznych. Szeroki wybór szkła technicznego można znaleźć na https://www.continentaltrade.com.pl/.

Odpowiednio wykonane szkło techniczne jest wysoce odporne na wysokie ciśnienie i skrajne temperatury. Cechuje się też wysoką przeziernością, dzięki czemu operatorzy i laboranci mogą dokładnie obserwować wszystko to, co dzieje się wewnątrz instalacji. Często korzysta się z niego podczas budowania armatury przemysłowej. Zwykłe szkło nie byłoby w stanie wytrzymać przeciążeń oraz temperatury.

Gdzie używa się szkła technicznego?

Zastosowanie szkła technicznego jest bardzo szerokie – stosuje się je w przemyśle oraz w pracach laboratoryjnych. Dostępnych jest wiele rodzajów szkła. Najmniej wytrzymałe jest szkło sodowo-wapniowe. Wytrzymuje ono temperaturę do 280 stopni Celsjusza. To wystarczająca wartość do użytkowania go w instalacjach, które korzystają z wody i pary wodnej o wysokiej temperaturze. Chcąc zastosować szkło techniczne w bardziej agresywnym środowisku, trzeba postawić na inny materiał. Do pracy z kwasami dobrze nadaje się szkło wykonane przede wszystkim z mieszanki boru i krzemu.

Przemysł farmaceutyczny i spożywczy często sięga po szkło techniczne. Także przemysł ciężki wykorzystuje takie materiały. Jeśli warunki pracy są skrajnie trudne, wówczas stosuje się szkło kwarcowe lub szafirowe. Materiały te mogą bez problemu wytrzymać temperaturę na poziomie ponad 1000 stopni Celsjusza, a więc nadają się między innymi do produkcji wytrzymałej ceramiki. Jest ona wykorzystywana podczas produkcji urządzeń i materiałów zaawansowanych technologicznie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkła technicznego?

Wybierając szkło techniczne, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie będą warunki pracy w instalacji. Już na etapie projektowania trzeba określić maksymalną temperaturę oraz ciśnienie panujące wewnątrz. Na tej podstawie można ustalić, z jakiego materiału i w jakiej technologii ma być wykonane szkło techniczne. Istotna jest także jakość samego materiału. Decydując się na konkretne rozwiązania, trzeba sprawdzić, czy zostały one wykonane w odpowiedni sposób. Wybór dobrego producenta jest gwarancją, że szkło nie zawiedzie.

Szkło techniczne przeznaczone do badań laboratoryjnych musi cechować się wysoką przeziernością. Dzięki temu laboranci będą w stanie optycznie oceniać efekt prowadzonych eksperymentów oraz różnego rodzaju działania. W niektórych przypadkach istotne może być także to, czy szkło jest w stanie przepuszczać lub absorbować promienie ultrafioletowe. Przydaje się to szczególnie w przemyśle ciężkim i zaawansowanym technologicznie.