Detale nowego systemu kaucyjnego w Polsce ujawnione przez Ministerstwo Klimatu

Detale nowego systemu kaucyjnego w Polsce ujawnione przez Ministerstwo Klimatu

W wyniku kilkumiesięcznych dyskusji z sektorem oraz analiz przeprowadzonych wewnętrznie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło finalną wersję projektu zmiany ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UD 45). Projekt zakłada, że od początku przyszłego roku zostanie wprowadzony w Polsce system kaucyjny. Za plastikowe butelki oraz metalowe puszki będziemy musieli dopłacić 50 groszy, które to następnie będzie możliwość odzyskać po zwrocie opakowania w dowolnym sklepie o powierzchni większej niż 200 mkw. Przewiduje się, że od 2026 roku do systemu kaucyjnego zostaną dodane butelki ze szkła wielorazowego, za które klienci będą musieli zapłacić 1 złoty kaucji.

Projekt, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie zawiera wielu zaskoczeń. Znajdują się w nim wszelkie wcześniejsze propozycje zmian wprowadzanych do system kaucji zaprezentowane przez wiceministra klimatu i środowiska, Anitę Sowińską. Najważniejsza zmiana to całkowite wyeliminowanie opakowań po mleku i produktach mleczarskich z systemu kaucji. Jest to gest w stronę przemysłu mleczarskiego oraz handlowców, którzy obawiali się zwiększenia ilości bakterii niebezpiecznych dla zdrowia w starych butelkach, a także problemu z nieprzyjemnym zapachem zepsutego mleka. Kolejną zmianą jest to, że producenci piwa oraz inni producenci napojów, którzy korzystają z butelek szklanych wielokrotnego użytku, będą musieli dołączyć do systemu dopiero od roku 2026. Do tego czasu będą mogli zbierać butelki według dotychczasowych zasad, tj. tylko w sklepach współpracujących z nimi i na podstawie paragonu. Trzecią znaczącą zmiana jest to, że kaucja będzie „podążać” za produktem, co oznacza, że będzie pobierana na każdym etapie cyklu sklep–operator–producent.

Jest również wartościowe, że ministerstwo uwzględniło postulat niektórych przedsiębiorców i ekologów, którzy apelowali o możliwość odbierania zwrotów od klientów przez samochody dostarczające nowe towary do sklepów. To rozwiązanie przyczyni się do eliminacji pustych przejazdów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udało się również przekonać Ministerstwo Finansów do nałożenia VAT tylko na niewróconą kaucję.