Dbaj o jakość powietrza w swoim domu w zimę, chroniąc się przed wirusami i bakteriami
Zima to okres, kiedy często zmagamy się z różnymi dolegliwościami, takimi jak katar czy kaszel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stan naszego zdrowia może być bezpośrednio związany z jakością powietrza, którym oddychamy w naszych domach. Jednym ze skutecznych rozwiązań na utrzymanie czystego powietrza, wolnego od bakterii i wirusów, jest zastosowanie oczyszczacza powietrza w domu.
Dlaczego oddychanie świeżym i odpowiednio nawilżonym powietrzem jest tak istotne dla naszego zdrowia? Z każdym kolejnym dniem, który jest coraz krótszy i coraz chłodniejszy, zbliża się zima. Ze zbliżającą się zimą nadchodzi sezon grzewczy, który ma wpływ na nasze zdrowie. Już pod koniec października w niektórych rejonach Polski jakość powietrza nie spełniała standardów – poziom pyłu PM10 przekroczył normy aż o 1300 proc. Co ciekawe, nie tylko duże miasta cierpią na złe powietrze. Na terenach wiejskich i mniejszych miejscowościach, gdzie mieszkańcy palić w piecach niskiej jakości paliwem, takim jak śmieci lub węgiel, normy smogowe są najbardziej naruszone. Nie muszą tam być duże fabryki czy samochody tworzące kilometrowe korki z włączonymi silnikami, aby powietrze miało zły wpływ na nasze zdrowie.
Zanieczyszczenia powietrza mają bezpośredni wpływ na pogorszenie naszego stanu zdrowia, niezależnie od wieku czy towarzyszących nam chorób, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zdaniem ekspertów przez nasz układ oddechowy do organizmu dostaje się „koktajl Mołotowa” zanieczyszczeń, który początkowo może wywoływać objawy przypominające przeziębienie, ale z czasem może prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Niestety, nawet nasze domy nie zapewniają nam ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Dodając do zanieczyszczeń dostających się do naszych domów z zewnątrz, takich jak pleśń, kurz, dym z kominka czy złej jakości świece zapachowe, możemy nieświadomie oddychać powietrzem w naszych domach, które jest nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na świeżym powietrzu.