Cytologia – kluczowe narzędzie w diagnozowaniu raka szyjki macicy
Zdiagnozowanie raka szyjki macicy na początkowym etapie rozwoju jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Jak pokazują naukowe badania, jest on w stanie wyeliminować do 99% przypadków tej choroby. Cytologia pełni tu kluczową rolę, jako badanie przesiewowe, które pomaga w wykrywaniu tej groźnej choroby.
Badanie cytologiczne polega na zbadaniu obecności komórek przedrakowych lub rakowych, które mogą być obecne na tarczy i w kanale szyjki macicy. Wykonuje się je podczas rutynowych wizyt u ginekologa i jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla pacjentki. Zaleca się, aby kobiety poddawały się temu badaniu co trzy lata. Jednak w przypadku osób zarażonych HIV czy HPV, jak również u osób obciążonych genetycznie występowaniem nowotworów, zalecane jest coroczne badanie cytologiczne.
Podczas procedury, pacjentka umieszczana jest na fotelu ginekologicznym, gdzie przyjmuje pozycję z uniesionymi nogami. Lekarz wprowadza wówczas do pochwy specjalny instrument, tzw. wziernik, który umożliwia pobranie próbki komórek z szyjki macicy. W tym celu lekarz używa specjalnej łopatki, szpatułki lub pędzelka. Proces ten pacjentki mogą odczuwać jako delikatne uszczypnięcie. Następnie, pobrane próbki są wysyłane do laboratorium, gdzie są poddawane szczegółowemu badaniu. Szczególna uwaga skupiona jest na wykrywaniu wszelkich zmian mogących prowadzić do rozwoju nowotworu.