Podstawy prawidłowego przygotowania próbki moczu do analizy
Zarówno w przewlekłych chorobach jak cukrzyca czy nadciśnienie, jak i w przypadku podejrzeń schorzeń układu moczowego, ważnym narzędziem diagnostycznym jest badanie ogólne moczu. Niemniej jednak, jego skuteczność zależy od poprawnego pobrania próbki do analizy.
Aby uzyskać wiarygodne wyniki, próbkę moczu powinno się pobrać bezpośrednio po przebudzeniu. Kluczowe jest to, aby była to pierwsza porcja moczu wydzielana w ciągu dnia. Zebranie powinno odbyć się ze środkowej części strumienia – czyli pierwszą, niewielką ilość moczu powinniśmy oddać bezpośrednio do toalety. Przygotowany w ten sposób mocz gromadzimy w jednorazowym, sterylnym pojemniku, który oferują apteki lub laboratoria. Pamiętajmy, że do przeprowadzenia badania wystarczy niewielka ilość moczu – od 5 do 10 ml.
Ważnym elementem przygotowań do badania jest odpowiednia higiena. Bezpośrednio przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć okolice intymne, ze szczególnym uwzględnieniem ujścia cewki moczowej. Do mycia powinniśmy użyć jedynie ciepłej wody, bez detergenty i środków dezynfekujących. Po umyciu skóra powinna być osuszona jednorazowym ręcznikiem, aby uniknąć zanieczyszczenia próbki bakteriami, które mogłyby wpłynąć na wynik badania.