Ból głowy podczas ciąży – powody, metody terapii i domowe środki zaradcze

Ból głowy podczas ciąży – powody, metody terapii i domowe środki zaradcze

Dość powszechnym problemem zdrowotnym u kobiet oczekujących potomstwa jest ból głowy. Ten stan może mieć charakter cykliczny, ale bywa też, że pojawia się niespodziewanie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Mimo iż ból głowy w trakcie ciąży nie stanowi zagrożenia dla kobiety ani jej nienarodzonego dziecka, potrafi znacznie obniżyć komfort życia, wpływając negatywnie na nastrój i wykluczając z wielu aktywności dających przyjemność. Jakie są najczęstsze powody występowania bólu głowy u ciężarnych? W jaki sposób można go łagodzić za pomocą domowych sposobów? Odpowiemy na te pytania.

Kluczowe przyczyny bólu głowy u ciężarnych

Przyczyny dolegliwości bólowych głowy u kobiet w ciąży mogą być różnorodne. Czasami jest to rezultat stresu lub przewlekłego zmęczenia, czasem konsekwencja długotrwałego hałasu czy niedostatecznej ilości odpoczynku. Inne przyczyny bólu głowy podczas ciąży to niewłaściwe nawodnienie organizmu, brak regularnych spacerów na świeżym powietrzu czy niewłaściwie zrównoważona dieta.

Jeśli do bólów głowy towarzyszą zawroty, warto jak najszybciej przyjąć pozycję wygodną, poprosić kogoś o przewietrzenie pomieszczenia, a także – w zależności od samopoczucia i stadium ciąży – o asystę. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie się na plecach, podniesienie nóg i oparcie ich na przykład na krześle. Taka pozycja odpowiada tzw. pozycji antywstrząsowej, stosowanej w przypadku utraty przytomności, która umożliwia swobodny przepływ krwi tlenowej do mózgu.

Bóle głowy spowodowane zmianami hormonów

Hormonalne zmiany są kolejnym czynnikiem powodującym bóle głowy u ciężarnych. Przynosi to różnego rodzaju nieprzyjemne objawy, szczególnie na początku ciąży, tj. w pierwszym trymestrze. Wzrost stężenia progesteronu we krwi ma bezpośredni wpływ na układ krążenia, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, w tym tych znajdujących się w mózgu. Zwiększony przepływ krwi przez te naczynia może prowadzić do bólów głowy.

Z drugiej strony, estrogeny, które także zwiększają swoje stężenie we krwi podczas ciąży, powodują zatrzymanie wody w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków. Subtelny obrzęk tkanki mózgowej także może być sygnalizowany poprzez ból głowy podczas ciąży.