Anorgazmia u kobiet: Przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem
Przeżycie orgazmu jest naturalnym zakończeniem intymnego spotkania, stanowiąc zarazem sposób na ukojenie napięcia. W przypadku mężczyzn jest to proces, który w większości przypadków przebiega bez problemów. Inaczej jest z kobietami – dla wielu z nich orgazm jest nieosiągalny. Medycyna określa to stanowisko jako anorgazmię. Dlaczego pojawia się ten problem? Co są jego przyczyny i jak można go zredukować lub całkowicie zlikwidować? Czy istnieje szansa na wyleczenie anorgazmii?
Anorgazmia jest pojęciem, które każda kobieta powinna zrozumieć chcąc doświadczyć pełnej satysfakcji podczas bliskiego spotkania. Niestety, badania naukowe dowodzą, że brak orgazmu i niezadowolenie z życia seksualnego to bardzo często występujący problem. Co gorsza, większość kobiet nie podejmuje żadnych działań mających na celu przeciwdziałanie temu stanowi rzeczy. Z badania, które przeprowadzono na grupie ponad 300 zdrowych kobiet poddanych rutynowym badaniom kontrolnym wynika, że co trzecia kobieta ma problemy z osiągnięciem orgazmu. Dodatkowo, prawie 40% z nich przyznało, że odczuwa strach i zahamowania dotyczące sfery seksualnej. Te wyniki są niepokojące, a kolejne badania potwierdzają ich prawdziwość. Przykładowo, badanie wykonane na grupie prawie 2000 kobiet w wieku od 18 do 59 lat wykazało, że jedna na cztery kobiety nie doświadczyła orgazmu przez co najmniej kilka miesięcy w roku poprzedzającym ankietę. Pytanie brzmi – dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby to zmienić?
Jednakże, warto zaznaczyć, że anorgazmia dotyka tylko pewną część kobiet borykających się z problemami z osiągnięciem orgazmu. W większości przypadków problemy te mijają same, a ich przyczyną jest czasowe przemęczenie. Brak doznania orgazmu często występuje u młodych kobiet dopiero rozpoczynających swoje życie seksualne. Nie powinno to jednak być powodem do paniki – większość kobiet potrzebuje czasu, aby nauczyć się odczuwać satysfakcję, szczególnie podczas stosunku seksualnego.
Anorgazmia jest określana jako zaburzenie seksualne charakteryzujące się niemożnością osiągnięcia orgazmu pomimo występowania podniecenia. Może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mówimy o niej wtedy, kiedy orgazm nigdy nie wystąpił lub gdy dysfunkcja ta pojawiła się po okresie prawidłowych reakcji seksualnych. Anorgazmię można podzielić na:
- dysfunkcję ogólną, która występuje we wszystkich sytuacjach i z każdym partnerem,
- dysfunkcję sytuacyjną, w której orgazm nie pojawia się w pewnych okolicznościach, na przykład podczas masturbacji, ale nie występuje podczas intymności z partnerem.
Przyczyny anorgazmii są różne. Jest to stan traktowany jako choroba i może prowadzić do wielu konsekwencji, począwszy od rosnącej frustracji, a skończywszy na depresji czy problemach w związku. Niezdolność do osiągnięcia orgazmu przy silnej potrzebie seksualnej kobiety może prowadzić do licznych zaburzeń psychicznych (o charakterze histeryczno-neurostenicznym) i somatycznych (długotrwałe pasywne przekrwienie w okolicy narządów miednicy mniejszej może prowadzić do przerostu w mięśniowej części szyjki macicy, przerostów tkanki łącznej przymacicza). Dlatego, jeśli podejrzewasz, że masz ten problem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – może to być ginekolog, psycholog lub seksuolog.