Prawidłowe czyszczenie biżuterii: złoto, platyna, drogie kamienie

Prawidłowe czyszczenie biżuterii: złoto, platyna, drogie kamienie

Jeśli chodzi o złote łańcuszki i bransoletki, które wyglądają na przybrudzone i zmatowiałe, istnieje sposób na przywrócenie im dawnego blasku. Wystarczy umieścić je w małym, wąskim słoiku, napełnionym ciepłą wodą, do której dodajemy 50 gram płatków mydlanych oraz 5 gram sody kuchennej lub kilka kropel amoniaku. Po dokładnym zamknięciu słoika, należy nim potrząsać przez 1-2 minuty. Następnie wyjmujemy łańcuszki, płuczemy pod bieżącą ciepłą wodą i dokładnie osuszamy. Aby nadać im dodatkowego blasku, można na moment zanurzyć je w spirytusie denaturowanym, a następnie polerować irchą. Ciekawym sposobem na oczyszczenie łańcuszka jest również użycie miękiszem lekko czerstwego chleba.

Kolejną grupą są broszki i pierścionki ozdobione brylantami i diamentami, które nie są oprawione w łapki. W ich przypadku stosuje się ciepłą mydlaną wodę i myje za pomocą małej szczoteczki do zębów.

Szafiry, rubiny i szmaragdy to kamienie, które nie tolerują gorącej wody. Dlatego warto umieścić je na 10-15 minut w letnim roztworze mydła lub płatków mydlanych, a następnie delikatnie umyć miękką szczoteczką. Po umyciu należy kamienie opłukać czystą wodą i osuszyć. Można je również czyścić spirytusem.

Do turkusów i koralów pasuje natomiast metoda polegająca na zastosowaniu letniej wody z niewielką ilością sody oczyszczanej. Czyści się je miękką szczoteczką, płucze w wodzie o tej samej temperaturze i osusza na ręczniku. Spirytus jest tu niezalecany.

Perełki – zarówno te oprawione, jak i wspomniane wcześniej kamienie – w złoto lub platynę to dość trudne materiały do czyszczenia. Jeśli nie mamy pewności, czy są naturalne czy hodowane, najbezpieczniej jest oczyścić biżuterię na sucho za pomocą czystej, delikatnej szczoteczki do zębów i przetrzeć miękką jedwabną szmatką.

Opale są kamieniami, które nie tolerują wody i mydła – najlepiej czyścić je na sucho, odkurzając miękką, włosianą szczoteczką do zębów (podobnie jak perełki).

Jeśli w oprawie pierścionka lub broszki znajdują się różne kamienie, np. perełki, turkusy i diament, powinniśmy stosować sposób czyszczenia odpowiedni dla najdelikatniejszych z nich, a więc w danym wypadku – perełek.

Biżuteria pozłacana ma tylko cienką warstwę złota, dlatego powinniśmy unikać jej energicznego czyszczenia szczotką lub jakimkolwiek proszkiem. Przechowując ją, powinniśmy ją zawijać w cienką bibułkę. Możemy umyć takie wyroby w letniej, mydlanej wodzie lub przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem soli kuchennej w soku z cytryny. Musimy jednak uważać, aby nie splamić ich perfumami, gdyż każda kropla może spowodować „odzłocenie”.

Platynowe łańcuszki i bransoletki występują rzadko i często są oprawione w platynę brylanty czy szmaragdy. Do ich czyszczenia stosuje się zasady podane przy łańcuszkach, pierścionkach i broszkach ze złota.

Bardzo starą i wartościową biżuterię najlepiej oddać w ręce specjalisty. Stare oprawy drogich kamieni, zwłaszcza łapki, mogą być nieco odgięte, a podczas nieprofesjonalnego czyszczenia zawsze istnieje ryzyko ich uszkodzenia lub obluzowania kamienia.