Masz uszkodzoną wątrobę? Bez obaw, ona się sama regeneruje!

Masz uszkodzoną wątrobę? Bez obaw, ona się sama regeneruje!
fot. unsplash.com

Bez względu na to, czy stało się to za sprawą nadużywania alkoholu, zażywania leków czy też operacji chirurgicznej — wątroba może ulec znacznemu uszkodzeniu. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jako jeden z nielicznych narządów w naszym ciele, potrafi się sama zregenerować!

Ona wie, że ma to zrobić

Lekarze dość często przytaczają zdumiewające wyniki badań, na podstawie których można wywnioskować, że wątroba regeneruje się od razu po zabiegu. Pacjenci, którzy oddają do transplantacji część swojej wątroby, są zapewniani, że ich narząd będzie się regenerował praktycznie od razu. I to prawda. Z medycznego punktu widzenia, tuż po wycięciu określonej masy tego narządu, dochodzi do aktywacji genów kodujących czynniki wzrostu komórkowego.

To one właśnie w pełni odpowiadają za szybszą regenerację i odrośnięcie usuniętej części wątroby. Organizm produkuje te komórki do momentu, aż nie uzna, że w ciele znajduje się odpowiednia liczba hepatocytów. Kiedy tak się stanie, dochodzi do zahamowania ich produkcji i wątroba działa już na normalnych warunkach, takich jak przed zabiegiem.

Więcej o tematach medycznych poczytasz na portalu kaszel.pl

O wątrobę trzeba dbać!

Nie jest jednak tak, że narząd ten u każdego zregeneruje się bez problemu. Wszystko zależy od faktu, w jakim stanie była wątroba przed zabiegiem. Dodatkowo przeszkodą może być nadużywanie alkoholu, wirusy czy ciągłe przyjmowanie leków. Jeżeli rozwinęła się tu tkanka bliznowata, zwana potocznie marskością wątroby, całkowita regeneracja tego narządu może okazać się zwyczajnie niemożliwa.

Nie bez powodu narząd ten ma wyjątkowe zdolności regeneracyjne. To od niego w dużej mierze zależy odpowiednie działanie całego organizmu. Wszak zajmuje się ona przemianą materii, magazynowaniem węglowodanów i detoksykacją. Pochłania jak gąbka wszystko, co złe i niesłużące naszemu ciału. Dlatego właśnie, aby długi czas cieszyć się zdrowiem, powinniśmy o swoją wątrobę dbać i nie narażać jej na niepotrzebne spotkania z toksynami.