5 sposobów na ochronę przed smogiem

5 sposobów na ochronę przed smogiem
fot. unsplash.com

Sezon grzewczy przed nami, a wraz z nim znaczne pogorszenie stanu powietrza, którym oddychamy. Mimo zakrojonej na szeroką skalę rządowej akcji „Czyste powietrze”, przed nami zima z o wiele gorszym powietrzem niż latem. Jak uchronić się przed smogiem? Sprawdzone sposoby!

Specjalna maseczka

Ostatnie wydarzenia nauczyły nas wielu rzeczy, w tym tego, że maseczka nie taka straszna. Maseczka anty smogowa jest trochę inna niż ta antywirusowa, jednak jej przeznaczenie jest podobne. Obie chronią przed dostaniem się do organizmu niepożądanych substancji. W przypadku maseczki anty smogowej ochrona ta jest nastawiona przeciw metalom ciężkim i innym szkodliwym pierwiastkom, które niestety zalegają w jesienno – zimowym powietrzu. 

Oczyszczacz powietrza

Jedną z najlepszych inwestycji w sezonie grzewczym jest oczyszczacz powietrza. Ten nie tylko nawilży wysuszone przez ogrzewanie powietrze, ale i oczyści je ze wszelkich potencjalnych zanieczyszczeń. Dzięki temu bez obaw otworzysz okno w zimie, chcąc wpuścić świeże powietrze. Ono i tak będzie czyste dzięki temu urządzeniu.

Kwiaty oczyszczające powietrze

To inna forma czystego powietrza w domu. Wybierając kwiaty, zwróć się do sprawdzonej kwiaciarni. Najlepiej, aby sadzonki pochodziły z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Świetnie w tej roli sprawdzi się popularna paprotka. 

Zrezygnuj ze spacerów

Przed wyjściem z domu postaraj się sprawdzić jakość powietrza. Zrobisz to dzięki specjalnym programom, takim jak Airly czy Kanarek. Zainstalowane na smartfonie, będą informować cię o stanie powietrza w czasie rzeczywistym. Podadzą również prognozę na najbliższych kilka godzin, co nie jest bez znaczenia w przypadku planowanej aktywności fizycznej na dworze. Jednak, gdy stan powietrza jest zły, zrezygnuj ze spacerów, albo po prostu ubierz maseczkę anty smogową. 

Zgłaszaj, gdy zauważysz!

Nie da się ukryć, że największe zagrożenie dla naszych płuc i tym samym zdrowia stanowią nie wielkie fabryki, ale domy jednorodzinne. Wystarczy poczuć zapach dymu wydobywającego się z komina, by ocenić, czy przypadkiem konkretne gospodarstwo domowe nie emituje zbyt dużo szkodliwych substancji. Dlatego tak ważne jest, aby palić w piecach paliwem lub węglem najwyższej jakości. Gdy ktoś regularnie kopci, nie wahaj się zadzwonić na straż miejską. Oni mają obowiązek sprawdzić, czy przypadkiem sąsiad nie pali w piecu śmieci i innych odpadków.