Zmiany w UOKiK – nowa ochrona konsumentów przed niebezpiecznymi produktami
Zaproponowany do konsultacji publicznych projekt ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (numerowany jako UC 53) ma na celu wprowadzenie nowych standardów bezpieczeństwa dotyczących produktów. Zgodnie z projektem prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma otrzymać uprawnienia do nadzoru nad przestrzeganiem tych regulacji przez przedsiębiorstwa.
Nowa ustawa ma za zadanie dopełnić unijne rozporządzenie numer 2023/988, które już obecnie nakłada na producentów szereg obowiązków, mających na celu ochronę konsumentów przed tzw. niebezpiecznymi produktami. Ustawa ma pomóc w wyeliminowaniu z rynku produktów stanowiących zagrożenie dla konsumentów oraz zmusić producentów do prawidłowego informowania klientów o potencjalnym ryzyku i odpowiedniej utylizacji takich towarów.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, prezes UOKiK będzie miał prawo np. do żądania od producenta odzyskania od klienta i zniszczenia produktu uznawanego za niebezpieczny. Decyzja w tej sprawie będzie wymagała natychmiastowej realizacji, a prezes UOKiK będzie miał prawo do przeprowadzenia dodatkowych kontroli, jeśli podejrzewa, że firma nie przestrzega jego decyzji.
Inną nowością, która może budzić kontrowersje, jest możliwość nakazania przez prezesa UOKiK producentowi usunięcia z internetowej platformy handlowej produktu oznaczonego jako wadliwy. Jeżeli producent nie zastosuje się do tego polecenia, prezes UOKiK może nakazać właścicielowi platformy umieszczenie obok oferowanego produktu odpowiedniego ostrzeżenia. Eksperci w czerwcu wyrażali obawy, że takie działania mogą odstraszać klientów od korzystania z usług platformy handlowej, na której oferowane są podejrzane towary oraz zwracali uwagę na brak określonej ścieżki odwoławczej od decyzji prezes UOKiK. W opublikowanym na stronie RCL projekcie ustawy pojawia się jednak odwołanie do k.p.a., co daje nadzieję na możliwość kwestionowania decyzji Urzędu.