Rozpoznawanie i leczenie zapalenia żołądka – od farmakologii po metody naturalne

Rozpoznawanie i leczenie zapalenia żołądka – od farmakologii po metody naturalne

Zapalenie żołądka to stan zapalny, który dotyka błony śluzowej żołądka, czyli jego najgłębiej umiejscowionej warstwy. Objawy obejmują ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty, brak apetytu, odbijanie oraz odczucie metalicznego smaku w ustach. Terapia choroby gastritis chronica zależy od podłoża problemu i skupia się na eliminacji przyczyny oraz redukcji produkcji kwasu solnego.

Zapalenie żołądka to schorzenie, które powoduje uszkodzenia błony śluzowej. W efekcie dochodzi do podrażnienia kolejnych warstw ściany żołądka, a także mięśniówki przez substancje zawarte w pożywieniu lub przez samego kwas solny. Wysokie stężenie tego kwasu działa szkodliwie na tkanki. Rezultatem jest podrażnienie żołądka, co wywołuje ból i uczucie pieczenia.

Zapalenie żołądka można podzielić na dwie postaci: ostrą i przewlekłą. Pierwsza z nich często jest spowodowana przez:
– leki przeciwbólowe, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne,
– alkohol, który podrażnia błonę śluzową żołądka i intensyfikuje objawy refluksu,
– żółć, która w wyniku zarzucania powoduje tzw. żółciowe zapalenie żołądka,
– toksyny pochodzące z otoczenia,
– silny stres,
– chemioterapię,
– infekcję bakterią Helicobacter pylori.

Zapalenie żołądka w postaci przewlekłej (gastritis chronica) powodowane jest przez procesy autoimmunologiczne, przewlekłe zakażenie H.pylori, a także ciągłe drażnienie błony śluzowej żołądka lekami przeciwbólowymi lub kwasem żółciowym.

Objawy zapalenia żołądka można rozpoznać po bólach lokalizowanych w centralnej części nadbrzusza. Dyskomfort ten może mieć charakter piekący i jest wynikiem podrażnionej końcówki nerwowej. Niektórzy pacjenci skarżą się na silny ból w dołku. Często do tego towarzyszą nudności i wymioty, które zwykle występują rano lub w ciągu godziny po spożyciu posiłku. Osoby cierpiące na zapalenie żołądka często tracą apetyt i doświadczają odbijania.

W przypadku infekcji spowodowanych przez Helicobacter pylori często nie zauważa się żadnych dolegliwości przez długi czas, a potem pojawiają się typowe objawy przewlekłego zapalenia żołądka.

Ostre krwotoczne zapalenie żołądka powoduje powstawanie wielu nadżerek na żołądku, które prowadzą do krwawienia. Objawia się to smolistymi stolcami, fusowatymi wymiotami lub wymiotami z domieszką krwi.