Przewodnik po raku piersi: Od diagnozy do adaptacji i leczenia

Przewodnik po raku piersi: Od diagnozy do adaptacji i leczenia

Rak piersi jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka jedną Europejkę co 2,5 minuty. Pomimo tego, że diagnoza może wywołać strach i niepewność, nauka ma coraz więcej narzędzi do walki z tą chorobą. Nawet w zaawansowanej fazie, rak piersi może być skutecznie kontrolowany jako przewlekła choroba. Poniżej opisujemy, jakie etapy czekają na Ciebie na tej drodze.

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj samobadanie piersi lub rutynowe badania obrazowe, takie jak USG czy mammografia. Jeżeli podczas tych badań zostanie wykryty guzek, następnym etapem jest biopsja. Kiedy ostatecznie usłyszysz te straszne słowa „to rak piersi”, możesz poczuć szok i strach o przyszłość. Pamiętaj jednak, że nie jesteś sama – rak piersi to nowotwór najczęściej występujący u kobiet. Szacuje się, że rocznie diagnozowany jest u około 1,5 miliona kobiet na całym świecie. Co 2,5 minuty jedna Europejka dowiaduje się o tej chorobie. W Polsce w roku 2020 liczba nowych przypadków wyniosła ponad 17,5 tysiąca.

Z pewnością słyszałaś, że można nauczyć się żyć z rakiem. W momencie diagnozy mogą Cię jednak ogarniać silne emocje: niedowierzanie, gniew, smutek. Możesz nawet próbować negocjować ze swoim losem, szukając sposobów na odzyskanie zdrowia lub opóźnienie rozwoju choroby. Jest to normalne – proces adaptacji psychicznej do choroby wymaga czasu, każdy pacjent radzi sobie z nim inaczej.

Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, pamiętaj o jednym. Dzięki postępowi nauki, nawet zaawansowany rak piersi może być skutecznie leczony i kontrolowany jako przewlekła choroba. W trakcie leczenia jesteś partnerem swojego lekarza – masz prawo zadawać pytania i masz prawo wiedzieć.