Problem odpadów na cmentarzach: Polska tonie w 100-120 tys. ton śmieci rocznie

Problem odpadów na cmentarzach: Polska tonie w 100-120 tys. ton śmieci rocznie

Analizy pokazują, że każdego roku na polskich cmentarzach gromadzi się od 100 do 120 tysięcy ton odpadów, którymi są głównie wykorzystane znicze, potłuczone szklane pojemniki, plastikowe elementy dekoracyjne i opakowania. Szacuje się, że po obchodach 1 listopada, z każdej miejsce spoczynku osoby zmarłej zostaje od 3 do 9 kilogramów różnego rodzaju śmieci. Niestety, te pozostawione odpady często przez długi czas szpecą otoczenie cmentarza i negatywnie wpływają na stan środowiska.

W tym kontekście warto zauważyć, że miliony Polaków co roku honorują pamięć swoich bliskich odwiedzając ich groby, zapalając symboliczne znicze i składając kwiaty. Statystyki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec pokazują, że w 2023 roku Polacy zakupili aż 300 milionów zniczy za sumę 700 milionów złotych. Wydali również dodatkowe 300 milionów złotych na kwiaty, co stawia nas na pierwszym miejscu w Europie pod tym względem. Eksperci oceniają, że całość wydatków związanych ze świętem Wszystkich Świętych wynosi nawet miliard złotych rocznie, co równa się wartości rynku zniczy w Polsce, gdzie połowa sprzedaży przypada właśnie na ten dzień.

Jak podkreśla Stowarzyszenie „Polski Recykling”, każdy zakup wiąże się też z generowaniem odpadów. Niestety, na naszych cmentarzach segregacja śmieci jest dalej rzadko spotykana, mimo że to od niej w dużej mierze zależy sposób zagospodarowania odpadów. Surowce takie jak szkło czy plastik PET, z którego produkowane są elementy dekoracyjne i wkłady do zniczy, mogłyby po segregacji zostać ponownie wykorzystane. Szacuje się, że te materiały generują około 70 tys. ton odpadów rocznie. Z kolei sztuczne kwiaty i pokrywki do zniczy mogą generować od 30 do 50 tys. ton odpadów.

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” przypomina, że na cmentarzach obowiązują te same zasady segregacji odpadów co w innych miejscach. To znaczy, że gminy i samorządy lokalne powinny zapewnić możliwość segregacji zużytych zniczy oraz innych pozostałości. Jest to konieczne, aby zminimalizować ilość odpadów i ułatwić ich recykling.

Podczas obchodów 1 listopada na każdym grobie zostaje od 3 do 9 kilogramów odpadów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Polsce jest około 13 tysięcy cmentarzy, otrzymamy ogromną ilość surowca, który mógłby zostać poddany recyklingowi. Każdy ograniczony kilogram odpadów ma duże znaczenie dla środowiska, gdyż niezagospodarowane śmieci trafiają na wysypiska, szpecąc i zatruwając otoczenie. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że na tę sytuację mają wpływ zarówno działania samorządów lokalnych jak i decyzje poszczególnych osób.