Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka podczas prac ogrodniczych i rolniczych

Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka podczas prac ogrodniczych i rolniczych

Nie ulega wątpliwości, że urazy oka są często konsekwencją aktywności rolniczych i ogrodniczych. Chociaż mogą wystąpić w innych okolicznościach, to lato, jako czas intensyfikacji prac na polu czy w ogrodzie, jest wyjątkowo niebezpieczne. Artykuł przybliża symptomy urazów oka, proponuje jak postępować, gdy dojdzie do uszkodzenia narządu wzroku oraz objaśnia, na czym polega pierwsza pomoc. Wszystkie zalecenia pochodzą od specjalisty ds. okulistyki.

Okres letni to czas, kiedy rolnicy najbardziej intensywnie pracują, a wiele osób dodatkowo angażuje się w prace ogrodnicze. Ten rodzaj aktywności wiąże się z ryzykiem różnego rodzaju urazów, w tym również oka. Czy to poprzez prace w ogrodzie czy na polu, sprzątanie czy aktywne spędzanie czasu na otwartym powietrzu – sytuacji, w których drobinki pyłków, kurzu, piasku lub nawet małe owady mogą dostać się do naszego worka spojówkowego, jest bardzo dużo. Również drobne skaleczenia czy zadrapania oka mogą przysporzyć nam wiele problemów, zwłaszcza jeśli lekceważymy objawy i nie zasięgniemy porady lekarza.

Zadrapanie oka przez roślinę czy gałąź ma podobne objawy jak sytuacja, w której do oka dostaje się ciało obce. Specjalista okulista na podstawie dokładnego badania określi stopień uszkodzenia narządu wzroku. Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie antybiotykowych kropli do oczu lub maści, a także preparatów regenerujących. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie opatrunku. Ważne jest, aby takie urazy były monitorowane przez specjalistę.

Wiele osób podczas prac ogrodniczych decyduje się na spalanie liści, trawy czy gałęzi. Niestety, to może prowadzić do poważnych urazów, takich jak oparzenie spojówki czy rogówki przez rozgrzany popiół. Oparzenia rogówki są jednymi z najbardziej groźnych urazów, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń oka, a nawet ślepoty. Silny ból jest typowym objawem tego rodzaju urazu. Dodatkowo, intensywny dym może drażnić oczy. W takim przypadku sztuczne łzy mogą przynieść ulgę, łagodząc pieczenie i zaczerwienienie oczu.