Menachinon, czyli niezwykłe właściwości witaminy K2
Pomimo, że świadomość istnienia witaminy K jest niewielka, a wiadomość o istnieniu witaminy K2 może być zaskoczeniem, naukowcy podkreślają, że deficyt tej substancji dotyka ogromną część populacji na całym świecie. Niedobór witaminy K2 objawia się przede wszystkim częstszą incidencją chorób serca w grupie wiekowej od 15 do 64 lat.
Choć społeczeństwo nie jest zbyt dobrze poinformowane na temat witaminy K, jej odkrycie nie jest nowością w medycynie. Witamina ta została odkryta już w 1929 roku przez duńskiego biochemika o nazwisku Henrik Dam. Razem z Amerykaninem Edwardem Doisy otrzymał on Nagrodę Nobla za udokumentowanie istnienia, struktury i znaczenia nowo odkrytej witaminy dla organizmu człowieka.
Sam termin „K” pochodzi od niemieckiego słowa „Koagulationsvitamin”, co wskazuje na główną funkcję witaminy K1, a mianowicie wspieranie prawidłowego krzepnięcia krwi.
Witamina K2, zwana również menachinonem, występuje w różnej długości łańcuchach utworzonych przez grupy izoprenowe. Dwie najważniejsze formy witaminy K2 to MK-4 oraz MK-7. Te typy są dostępne w aptekach jako suplementy diety. Menachinon występuje naturalnie, na przykład w tkankach zwierzęcych, ale jest również syntetyzowany i dostępny w postaci tabletek.
Choć struktura witaminy K2 jest bardzo podobna do K1, jej role w organizmie są zdecydowanie różne.
Badania wykazały, że witamina K2 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ wpływa na poziom i sposób przyswajania innych składników odżywczych. Szczególnie ważna jest rola witaminy K2 w procesie absorpcji wapnia – to ona decyduje o miejscu kumulacji tego pierwiastka, kierując go do kości i zębów, a uniemożliwiając osadzanie się w tętnicach.
Witamina K2 ułatwia przyswajanie i prawidłowe wykorzystanie różnych białek, pełniąc rolę strażnika odpowiednich procesów metabolicznych w ciele. Dlatego menachinon jest kluczowym składnikiem diety dzieci, wspomagając prawidłowy rozwój układu kostnego oraz uzębienia i zapobiegając złamaniom.
Działanie witaminy K2 na organizm jest bardzo szerokie i obejmuje zapobieganie sztywnieniu tętnic i śmiertelności związanej z chorobami serca, wzmacnianie kości w kontekście osteoporozy, zapobieganie rozwojowi żylaków kończyn dolnych, bądź próchnicy poprzez wzmacnianie mineralizacji szkliwa na zębach. Witamina K2 zwiększa przyswajanie witamin A i D, które również są odpowiedzialne za rozwój układu kostnego, równoważy gospodarkę hormonalną dzięki produkcji hormonu osteokalcyny, reguluje wydzielanie insuliny i zapobiega cukrzycy typu II oraz tworzeniu się kamieni nerkowych czy woreczku żółciowym. Ponadto, badania wskazują, że menachinon ma ogólne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może ograniczać ryzyko rozwoju procesów nowotworowych. Witaminy K są związane z prewencją raka prostaty (spadek ryzyka o 35-60%), raka wątroby, spowalnianiem rozwoju raka płuc oraz białaczki, jak również guzów nowotworowych.