Drętwienie kończyn górnych w czasie snu – powody mrowienia i drętwienia dłoni w nocy

Drętwienie kończyn górnych w czasie snu – powody mrowienia i drętwienia dłoni w nocy

Drętwienie rąk jest zjawiskiem, które może występować zarówno podczas codziennych czynności, jak i podczas snu, a nawet w stanie być powodem, który przerywa sen. Często spotykanym wyjaśnieniem dla drętwienia dłoni podczas nocnego odpoczynku jest niewłaściwe umiejscowienie ręki, na przykład gdy służy jako podpórka dla głowy. Jednakże, uporczywe i silne uczucie drętwienia dłoni i palców może wskazywać na obecność stanu patologicznego. Drętwienie lewej dłoni i jej palców może sygnalizować zawał serca.

Drętwienie rąk jest zaliczane do tzw. parestezji, czyli nieprzyjemnych odczuć wynikających z zaburzeń funkcji czuciowych. To nieprzyjemne odczucie mrowienia, sztywności, paraliżu, „chodzenia mrówek pod skórą” bez towarzyszącego bólu.

Impulsy powodujące uczucie drętwienia dłoni mają swoje źródło w układzie nerwowym i są rezultatem drażnienia lub uszkodzenia nerwów. Drętwienie rąk może występować również podczas snu, co nierzadko prowadzi do nieprzyjemnego przebudzenia.

Jedną z najprostszych przyczyn drętwienia rąk w nocy, które prowokuje przebudzenie, jest niewłaściwe umiejscowienie lub ściśnięcie dłoni, na przykład przez położenie jej pod głową i utrzymanie w tej pozycji przez dłuższy czas. W takim przypadku drętwienie kończyny jest tymczasowe i szybko ustępuje, a zdarza się sporadycznie.

Przeciążenie górnych kończyn w ciągu dnia jest kolejnym z powodów tego typu objawów (np. u osób często korzystających z telefonów komórkowych, komputerowej klawiatury czy wykonujących takie czynności jak szycie itp.).

Pośród najczęściej spotykanych przyczyn drętwienia rąk i palców dłoni podczas snu, które są powiązane z dysfunkcjami układu ruchu, można wymienić choroby kręgosłupa (najczęściej zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, dyskopatie, zmiany pourazowe). Zwyrodnienie kręgosłupa poprzez ucisk na korzenie nerwowe może wywołać uczucie mrowienia rąk w nocy. Wystarczy, że położenie kręgosłupa spowoduje ucisk na nerwy i pojawią się objawy drętwienia ręki.

Inne przyczyny powodujące drętwienie ręki i palców w nocy to m.in.:

zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału Guyona (dolegliwości najczęściej pojawiają się podczas snu i zaraz po przebudzeniu),
zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn górnych,
stan po urazach kończyn górnych,
zapalenie ścięgien palców,
reumatoidalne zapalenie stawów,
choroby reumatologiczne, takie jak na przykład toczeń rumieniowaty układowy.