Dieta wegetariańska dla dzieci – zdrowa alternatywa czy ryzyko niedowagi?

Dieta wegetariańska dla dzieci – zdrowa alternatywa czy ryzyko niedowagi?

Naukowcy przeprowadzili badania, które sugerują, że dieta wegetariańska może być bezpieczna dla większości dzieci. W wynikach badań opublikowanych w czasopiśmie „Pediatrics” zwrócono uwagę, że dzieci na diecie wegetariańskiej miały podobne parametry wzrostu i odżywiania do dzieci spożywających mięso. Niestety, zaznaczono także, że istnieje większe ryzyko różnic w zakresie masy ciała u dzieci stosujących diety bezmięsne.

Badanie przeprowadzone zostało na dużej grupie dzieci – blisko 9 000 osobników w wieku od 6 miesięcy do lat 8, które wzięły udział w programie TARGet Kids! prowadzonym w latach 2008-2019. Informacje o sposobie odżywiania pochodziły od rodziców uczestniczących w badaniu dzieci.

Na przestrzeni lat asystenci naukowi programu TARGet Kids! dokonywali pomiarów wskaźników masy ciała uczestników, takich jak ich waga i wzrost, a także dokonywali analizy krwi pod kątem poziomu cholesterolu, trójglicerydów, vitaminy D oraz ferrytyny. Dzieci były obserwowane średnio przez blisko trzy lata.

Przeprowadzone badania nie wykazały istotnych różnic pomiędzy dziećmi wegetariańskimi a niewegetariańskimi w zakresie standardowego BMI, wzrostu, poziomu ferrytyny oraz witaminy D. Niemniej jednak, dzieci na diecie wegetariańskiej niemal dwukrotnie częściej miały niedowagę w porównaniu do dzieci jedzących mięso. Niedowaga może świadczyć o niedożywieniu, co sugeruje, że dieta może być niewystarczająca dla prawidłowego rozwoju.

Badacze zwracają uwagę na konieczność odpowiedniego planowania diety wegetariańskiej dla dzieci z niedowagą. Dr Jonathan Maguire, główny autor badania, podkreślił, że choć diety oparte na produktach roślinnych są uznawane za zdrowe ze względu na większe spożycie owoców, warzyw, błonnika i produktów pełnoziarnistych oraz mniejszą zawartość tłuszczów nasyconych, to jednak niewiele badań dotyczyło wpływu diety wegetariańskiej na rozwój dziecka.

Ograniczeniem badania jest fakt, że naukowcy nie oceniali jakości diet wegetariańskich. Wyrażają oni przekonanie, że dalsze badania są niezbędne do oceny jakości diety wegetariańskiej oraz wpływu diety wegańskiej na wzrost i odżywianie dzieci. Dieta wegańska wyklucza nie tylko mięso, ale także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jajka czy miód.