Alergia pokarmowa u dzieci – zagrożenie dla zdrowia i życia. Omówienie symptomów
Zgodnie ze statystykami, alergie pokarmowe dotykają około 6% populacji dzieci w Polsce. Każdy rodzaj pokarmu ma potencjał do wywołania reakcji alergicznej, a w rzadkich sytuacjach taka reakcja może doprowadzić do stanu zagrożenia życia malucha. W związku z tym, niezwykle istotne jest, aby rozpoznać objawy alergii pokarmowej i umieć szybko reagować na ich pojawienie się.
Symptomy alergii pokarmowej u dzieci – co warto wiedzieć?
Reakcje alergiczne na pokarm mogą przyjmować różne formy, a ich wystąpienie może nastąpić między kilkoma minutami a kilkoma godzinami po spożyciu uczulającego pokarmu. Do najczęściej występujących symptomów alergii pokarmowej możemy zaliczyć:
– dolegliwości bólowe w obszarze brzucha;
– chroniczne problemy z biegunką lub zaparciami;
– nudności i wymioty;
– łzawienie oczu;
– ataki kichania;
– powracający kaszel;
– non-stop nieżyt nosa;
– skurcz oskrzeli prowadzący do problemów z oddychaniem i charakterystycznego świszczącego oddechu;
– zmiany skórne, takie jak wysypka, łuszcząca się skóra, suchość cery, atopowe zapalenie skóry. U najmłodszych dzieci, te zmiany mogą być szczególnie widoczne na policzkach, skórze głowy i za uszami, podczas gdy u starszych dzieci zazwyczaj pojawiają się one za uszami, na nadgarstkach, szyi oraz w zgięciach łokci i kolan;
– zapalenie jelit wywołane białkiem pokarmowym – jest to symptom często spotykany u niemowląt;
– eozynofilowe zapalenie przełyku – objawy to m.in. ból brzucha, wymioty, nudności, utrata masy ciała i zwolnienie tempa wzrostu;
– świąd skóry;
– obrzęk gardła, krtani i języka, duszności;
– problem z połykaniem;
– obrzęk powiek i warg;
– nawracające zapalenie uszu i gardła;
– podwyższona temperatura ciała;
– drgawki;
– nadmierna senność;
– uczucie swędzenia w ustach;
– bladość skóry;
– brak apetytu;
– anafilaksja – objawy to spadek ciśnienia krwi, słaby puls i utrata przytomności. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu – w takim przypadku natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe!
Różnice między alergią pokarmową a nietolerancją pokarmową u dzieci
Nietolerancja pokarmowa zwykle jest efektem niedoboru lub niepełnej aktywności określonego enzymu. Może również wynikać z zaburzeń metabolicznych. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, nietolerancja pokarmowa nie jest związana z czynnikami immunologicznymi. Nietolerancja na laktozę (cukier występujący w mleku) może pojawić się np. po terapii antybiotykowej, infekcjach układu pokarmowego i zazwyczaj ustępuje w ciągu miesiąca.
W przypadku nietolerancji laktozy jak również fruktozy (cukier zawarty w owocach) po spożyciu produktów mlecznych czy owoców obserwuje się:
– biegunkę;
– bóle brzucha;
– nudności.
Dzieci cierpiące na nietolerancję histaminy, która występuje w dużych ilościach w cytrusach, pomidorach, czekoladzie, dojrzewających serach, wędzonych rybach czy ostrych przyprawach skarżą się między innymi na: bóle głowy, napadowe kichanie, katar, duszności, wysypka czy zaczerwienienie skóry. Powyższe objawy mogą również wystąpić w przypadku nadwrażliwości na słodziki oraz glutaminian sodu. Zalecane jest unikanie pokarmów wywołujących nietolerancję, a na rynku dostępne są również produkty mleczne nie zawierające laktozy.