Godzina dla kawoszy: Odkryto najlepszy czas na picie kawy dla zdrowia serca
Kawa, ulubiony napój wielu osób zaraz po przebudzeniu, dostarcza nam nie tylko energii na rozpoczęcie dnia, ale również może przynosić korzyści naszemu sercu. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne potwierdziło już niejednokrotnie, że ta gorąca ciecz jest zbawienna dla naszego układu krążenia. Zatem kiedy powinniśmy ją spożywać, aby czerpać z niej maksymalne korzyści?
Choć kawa bywa nazywana „napojem bogów”, to naukowe dowody wskazują, że jest ona nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Szczególnie korzystne działanie ma na nasze serce.
W październiku 2022 roku, dr hab. Regina Wierzejska – profesor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego oraz zagorzała miłośniczka kawy, oznajmiła, że zakończyły się dyskusje nad bezpieczeństwem tego napoju. Teraz naukowcy zastanawiają się raczej nad tym, czy kawę nie powinno się uznać za lekarstwo.
Naukowcy regularnie badają wpływ „małej czarnej” na nasze zdrowie. Z tych badań wynika, że codzienne spożywanie 2-3 filiżanek kawy może działać ochronnie na układ krążenia i zapobiegać przedwczesnej śmierci. Zarówno kawa mielona, jak i rozpuszczalna z dodatkiem kofeiny mają zdolność zmniejszać ryzyko arytmii serca.
Jednak to nie tylko ilość wypijanej kawy ma znaczenie dla naszego zdrowia, ale również godzina jej spożycia. Takie wnioski płyną z najnowszych badań opublikowanych w „European Heart Journal” – periodyku medycznym poświęconym kardiologii, wydawanym dwa razy w miesiącu przez Oxford University Press na potrzeby Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Badania te przeprowadził zespół naukowców pod kierownictwem dr Lu Qi z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie.
Wyniki tych badań pokazują, że osoby pijące kawę rano są mniej narażone na ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych i mają niższe ogólne ryzyko śmiertelności w porównaniu do tych, którzy piją kawę w ciągu całego dnia. Analizowano dane 40 725 dorosłych uczestników amerykańskiego programu National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), prowadzonego w latach 1999-2018.