Zapomniany skarb natury – zdrowotne właściwości i wykorzystanie soku z pigwy dostępnego w ekologicznych sklepach spożywczych

Zapomniany skarb natury – zdrowotne właściwości i wykorzystanie soku z pigwy dostępnego w ekologicznych sklepach spożywczych

Różnorodność asortymentu sklepów z żywnością ekologiczną nieustannie się zwiększa. Wśród wielu produktów, które można tam znaleźć, na szczególne uznanie zasługuje sok z pigwy. Ten naturalny napój zyskuje coraz większą popularność, stając się cenną alternatywą dla standardowych, tłoczonych na zimno soków owocowych. Coraz więcej badań naukowych podkreśla jego korzystny wpływ na ludzkie zdrowie i potwierdza, że regularna konsumpcja tego płynu przekłada się na konkretne korzyści zdrowotne.

Pigwa, inaczej zwana Cydonia oblonga, to małe drzewo owocowe pochodzące z Azji Zachodniej. Jest ono szczególnie cenione w Iranie, choć można je spotkać również w Europie, w tym w Polsce, gdzie gości głównie w prywatnych ogrodach i sadach. Drzewko o wysokości od 3 do 5 metrów charakteryzuje się atrakcyjnymi, lekko lśniącymi liśćmi i obficie kwitnącymi, dużymi różowymi kwiatami. Natomiast owoce pigwy swoim kształtem przypominają hybrydę jabłka i gruszki, co często stawia je w jednym szeregu z tymi popularnymi owocami. Należy jednak pamiętać, że surowe owoce pigwy charakteryzują się twardością i nieco mniej atrakcyjnym smakiem.

Pigwa jest uprawiana od czasów starożytnego Babilonu, a starożytni Grecy szczególnie ją cenili – co potwierdza jej łacińska nazwa pochodząca od kreteńskiego miasta Cydon. Była ona symbolem bogini Afrodycie w greckiej mitologii i wykorzystywano ją między innymi do aromatyzowania oddechu w noc poślubną. Rzymianie natomiast przyrządzali z niej napoje miodowe i winne, a od VII wieku służyła do produkcji pierwszych zimowych galaretek.

Pigwa gościła również na stołach średniowiecznych. Zasłynął z niej Nostradamus, aptekarz z XVI wieku, który tworzył własne receptury leczniczych kompotów z pigwy, zalecając przy tym, aby nigdy nie obierać owoców przed gotowaniem, aby zachować ich pełny aromat.

Sok pigwowy charakteryzuje się żółtym kolorem i specyficznym kwaskowatym smakiem z nutą cierpkości. Dlatego też często wzbogaca się go innymi owocami lub dosładza cukrem. Sok pigwowy z dodatkiem miodu lub cukru zyskuje niezwykle przyjemny aromat, który przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom oryginalnych smaków.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących wykorzystania pigwy. Przede wszystkim, przed wyciskaniem soku konieczne jest usunięcie nasion – zawierają one bowiem substancje toksyczne!