Wskazówki i ciekawostki dotyczące spożywania jaj

Wskazówki i ciekawostki dotyczące spożywania jaj

Jako, że jajko jest w stanie dostarczyć wszystkie składniki potrzebne do wytworzenia nowego organizmu, niezaprzeczalnie stanowi źródło najbardziej wartościowych substancji odżywczych. Kiedy spożywamy jajka, dostarczamy naszym ciałom przede wszystkim białko, tłuszcz, składniki mineralne oraz witaminy A, B, D i E. Przy zakupie jaj, zwykle zwracamy uwagę na ich wielkość i świeżość. Jednakże, określenie świeżości jaja może stanowić duże wyzwanie. W tym celu zawsze powinniśmy poprosić sprzedawcę o sprawdzenie jaj na specjalnym wyświetlaczu.

Jak stwierdzić świeżość jajka?

Przy przygotowywaniu potraw z użyciem jaj warto również znać domowe sposoby na sprawdzenie ich świeżości. Możemy zanurzyć jajo w solance – jeśli pozostanie na dnie, jest świeże. Jeśli jednak unoszone jest jednym końcem do góry, ale nadal jest w większości zanurzone, oznacza to, że było przechowywane przez kilka tygodni. Im wyżej unosi się jajo, tym bardziej wątpliwa jest jego świeżość. Gdy jajo wynurza się z wody, nie nadaje się już do spożycia. Alternatywnym sposobem jest wybicie jajka na talerzyk. Świeże jajko powinno mieć wypukłe żółtko i zwarte białko. Im starsze jest jajko, tym płaskie jest żółtko, a białko rozszerza się. Jeśli żółtko miesza się z białkiem, tworząc mętną ciecz, jajko jest zdecydowanie nieświeże.

Porady dotyczące przygotowania jaj

Jajka powinny być dokładnie myte przed użyciem, nawet gdy wydają się czyste. Dodanie soli do wody zapobiega pękaniu skorupki podczas gotowania. Pęknięte jajko również można bezpiecznie gotować, owijając je szczelnie w folię aluminiową, aby zawartość nie wypłynęła ze skorupki. Po ugotowaniu należy oblać jaja zimną wodą – dzięki temu łatwiej będzie je obrać. Przeciętna waga jajka wynosi 5-6 dag.

Jajka prosto z lodówki mają tendencję do pęknięcia podczas gotowania. Aby temu zapobiec, każde jajko należy naszyć ostrą szpilką, umieścić w zimnej wodzie i powoli podgrzewać.

Wybijanie jajka powinno odbywać się ostrożnie, aby uniknąć zepsucia potrawy przez niespodziewanie nieświeże jajko. Do rozmieszanych jaj dobrze jest dodać łyżkę oliwy przed wylaniem ich na patelnię – to poprawi znacznie smak jajecznicy.

Kilka innych praktycznych rad

Piana z białek będzie bardziej puszysta i szybciej się ubije, jeśli do ośmiu białek dodamy pół łyżeczki octu. Piana nie zmieni swego smaku. Zupa z dodatkiem łyżki octu zapobiegnie wypłynięciu białka z pękniętego jaja podczas gotowania. Białko świeżego jajka ma barwę jasnoseledynową, jest ścisłe i galaretowate. Jajka w brązowych skorupkach są mocniejsze niż te w białych. W trakcie gotowania jaj na twardo warto dodać do wody trochę soli – ułatwi to obieranie jaj ze skorupki. Jako, że ugotowane jajo będzie się kręciło na stole dłużej niż surowe, łatwo można odróżnić te dwa rodzaje. Dodanie łyżki mleka do jajecznicy sprawi, że stanie się ona pulchniejsza.