Charakterystyka, symptomy i metody leczenia rwy kulszowej

Charakterystyka, symptomy i metody leczenia rwy kulszowej

Znaność rwy kulszowej jest ogromna, a jej symptomy bólowe mogą utrzymywać się przez wiele dni lub tygodni. Ból ten rozchodzi się od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przez pośladki aż do dolnych partii nóg. Najczęstszymi pacjentami cierpiącymi na tę dolegliwość są osoby w wieku 30-50 lat, w tym także kobiety w stanie błogosławionym. Przyczyna wystąpienia rwy kulszowej jest różnorodna. Zazwyczaj wynika ze splotu czynników, takich jak kontuzje, choroby współistniejące czy niezdrowy tryb życia, które powodują ucisk na nerw kulszowy. Wielokrotnie jednak znalezienie jednoznacznej przyczyny stanowi wyzwanie.

Rwa kulszowa to nazwa określająca specyficzny rodzaj bólu promieniującego wzdłuż nerwu kulszowego. Ten nerw, będący największym w naszym ciele, rozciąga się od lędźwi do kończyn dolnych. Gdy zostanie naciągnięty lub uszkodzony, powoduje zapalenie, ból i często drętwienie nogi. Mimo że objawy są intensywne i nieprzyjemne, 90% osób z tym schorzeniem powraca do pełnego zdrowia bez konieczności operacji, w ciągu kilku tygodni. Symptomy zazwyczaj występują jednostronnie. W niektórych przypadkach, kiedy rwa kulszowa prowadzi do osłabienia kończyny czy innych komplikacji zdrowotnych, takich jak zaburzenia jelitowe czy problemy z pęcherzem, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Rwa kulszowa jest dolegliwością bardzo powszechną, ale często mylona ze zwykłym bólem pleców, który niekoniecznie musi mieć związek z nerwem kulszowym. Zwykle jest on wynikiem nadmiernego rozciągnięcia lub naciągnięcia mięśni dolnej części pleców. To, co odróżnia go od rwy kulszowej to obszar promieniowania – ból rwowy rozciąga się aż do stopy i utrzymuje się przynajmniej przez kilka dni.

Głównym objawem rwy kulszowej jest ból o różnym nasileniu wzdłuż całej trasy nerwu kulszowego, począwszy od lędźwi przez pośladki aż do stóp. Inne symptomy to mrowienie i drętwienie nogi, zmienione odczuwanie bodźców, osłabienie mięśni nóg, uczucie ciężkości, trudności w podnoszeniu kończyny i przede wszystkim – ból. Pacjenci opisują go jako piekący lub przebijający, zwłaszcza w okolicy łydki poniżej kolana. Siła bólu różni się w zależności od przypadku i może nasilać się podczas siedzenia lub stania przez dłuższy czas, a zmiana pozycji może przynieść ulgę (chociaż czasem ból może się nasilić). Ból jest często silniejszy podczas próby wstawania, zginania kręgosłupa do przodu, skręcania kręgosłupa czy kaszlu.

W przypadku niektórych pacjentów, ból potrafi się nasilać lub utrzymywać na stałym poziomie nawet podczas leżenia, powodując zaburzenia snu. Często pomaga leżeć na plecach z uniesionymi i podpartymi poduszką kolanami lub na boku z poduszką pomiędzy nogami.

Zdecydowana większość osób cierpiących na rwę kulszową ma od 30 do 50 lat. Szczególnie narażone na to schorzenie są kobiety w ciąży, ponieważ łatwo o ucisk na nerw kulszowy. Najczęściej jednak rwa kulszowa wynika z przepukliny dysku kręgosłupa. Dyski te działają jak poduszki między kręgami, a z wiekiem stają się coraz słabsze i łatwo doznają obrażeń. Mogą one naciskać na korzenie nerwu kulszowego, co często prowadzi do wystąpienia rwy kulszowej. Innym powodem tej dolegliwości może być zwężenie kręgosłupa, które zdarza się wskutek naturalnego zużycia kręgów po 60 roku życia.

Jedną z przyczyn rwy kulszowej, która brzmi nieco absurdalnie, ale jest całkiem poważna, jest noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni! To zjawisko dotyczy głównie mężczyzn. Portfel, na którym siada się regularnie, powoduje przewlekły nacisk na mięsień gruszkowaty i może z czasem doprowadzić do pogorszenia stanu nerwu kulszowego. Inne możliwe przyczyny to zapalenie mięśni, infekcje lub urazy, np. złamania. Warto pamiętać, że każdy stan, który podrażnia lub uciska nerw kulszowy, może spowodować wystąpienie omawianych objawów. Niestety w wielu przypadkach nie jest możliwe znalezienie konkretnej przyczyny tego stanu.