Alarmujące doniesienia medyczne: Otyłość dotyka już ponad miliard osób na globalnym poziomie
Wzrost liczby osób dotkniętych otyłością na świecie jest alarmujący. Aktualnie cierpi na nią ponad miliard osób, co stanowi czterokrotny wzrost w porównaniu do roku 1990. Informacje te wynikają z badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie The Lancet. Przerażające statystyki dotyczą w szczególności krajów o niższym poziomie dobrobytu, a tempo wzrostu zachorowań u dzieci i młodzieży przewyższa szybkość wzrostu u dorosłych.
Naukowcy z NCD Risk Factor Collaboration współpracujący z World Health Organization (WHO), liczący około 1500 członków, opublikowali swoje wyniki badań w Lancet. Wyszedł z nich na jaw, że otyłość u dzieci zwiększyła się czterokrotnie, a u dorosłych podwoiła. W kontekście dziewcząt wskaźnik otyłości poszybował z 1,7% populacji światowej w 1990 r. do 6,9% w 2022 r., zaś u chłopców skoczył z 2,1% do 9,3%.
Francesco Branca, dyrektor ds. żywienia dla zdrowia w WHO, wyraził swoje zaniepokojenie faktem, że liczba osób otyłych przekroczyła miliard znacznie wcześniej niż przewidywano – zakładano, że ta granica zostanie osiągnięta dopiero w 2030 roku.
Badacze, którzy przeanalizowali masę ciała i wzrost ponad 220 milionów ludzi z ponad 190 krajów (informacje te zostały opublikowane w Lancet), oszacowali, że w roku 2022 otyłość dotknęła 504 miliony dorosłych kobiet oraz 374 miliony mężczyzn. Badania ujawniają także, że wskaźnik otyłości wśród mężczyzn wzrósł niemal trzykrotnie (do 14%) od roku 1990, a w przypadku kobiet podwoił się (do 18,5%).
Najbardziej zauważalny wzrost nastąpił w krajach Polinezji i Mikronezji, Karaibach, Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce. Obecnie wskaźnik otyłości w tych krajach przekracza nawet wartości notowane w bogatych krajach uprzemysłowionych, szczególnie tych europejskich.
Jak czytamy w badaniu: „Dawniej uważano otyłość za problem bogatych. Dzisiaj jest to problem o zasięgu globalnym”.