Rozumienie raka piersi: rodzaje, przyczyny, objawy, metody diagnostyczne, możliwości leczenia i prognostyki
Rak piersi, inaczej nazywany nowotworem sutka, jest najpowszechniejszym rodzajem złośliwego nowotworu u kobiet. Wczesne wykrycie tego typu raka umożliwia skuteczne leczenie w większości przypadków. Dlatego niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy na temat symptomów raka piersi, technik diagnostycznych oraz opcji terapeutycznych. Ten artykuł dostarczy Ci tych i wielu innych informacji na ten temat.
Złośliwe guzy sutka najczęściej rozwijają się z nabłonka terminalnej jednostki przewodowo-zrazikowej (TDLU), która jest podstawową jednostką funkcjonalną gruczołu sutkowego. Nowotwór piersi jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem złośliwej choroby nowotworowej u kobiet będących w piątej i szóstej dekadzie życia.
Nowotwór sutka najczęściej lokalizuje się w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi. Ta konkretna lokalizacja odpowiada za aż 50% wszystkich przypadków raka piersi. Drugą najczęstszą lokalizacją jest centralna część gruczołu sutkowego, która odpowiada za kolejne 20% przypadków.
Chociaż zdecydowana większość osób dotkniętych rakiem piersi to kobiety, również mężczyźni mogą cierpieć na ten typ nowotworu. Każdego roku diagnozuje się około 140 przypadków raka piersi u mężczyzn.
W początkowych stadiach rozwoju, rak piersi nie daje zazwyczaj specyficznych objawów. Pacjentki często same odkrywają niebolesny guzek w piersi podczas samobadania. Inne potencjalne symptomy obejmują nierówność piersi, powiększenie węzłów chłonnych w tym obszarze (szczególnie pod pachami), cofanie się brodawki sutkowej, efekt skórki pomarańczowej na skórze piersi, wydzielina z brodawki sutkowej czy owrzodzenie na skórze lub brodawce sutkowej.