Wybór kropli na zapalenie zatok – klucz do skutecznego leczenia kataru zatokowego
Zapalenie zatok, które może być wynikiem działania wirusów, bakterii lub grzybów, często wymaga stosowania odpowiednich kropli do nosa. W fazie wstępnej choroby, pomocne mogą okazać się metody takie jak irygacja zatok czy inhalacje z olejków eterycznych lub ziół. Gdy zapalenie jest spowodowane wirusem, często zaleca się stosowanie kropli do nosa zmniejszających obrzęk i ilość wydzieliny, a także sprayu z wodą morską. Ale jak wybrać właściwe krople na katar zatokowy? Które są najbardziej efektywne?
Zapalenie zatok, zarówno spowodowane wirusami, bakteriami czy grzybami, można podzielić ze względu na czas trwania choroby. Rozróżniamy ostre zapalenie trwające do 4 tygodni, podostre – od 4 do 12 tygodni oraz przewlekłe, gdzie objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni (choć zazwyczaj są one mniej nasilone).
Typowe ostre wirusowe zapalenie zatok zazwyczaj samoistnie ustępuje po 10 dniach, a poprawa zazwyczaj następuje już po 2–5 dniach. W takim przypadku katar początkowo jest przejrzysty, później wydzielina staje się gęstsza i może zawierać ropę, ale po kilku dniach wraca do stanu wyjściowego.
Wirusowe zapalenie zatok leczy się głównie lekami łagodzącymi objawy, takimi jak środki przeciwbólowe czy krople do nosa. Antybiotyki na zatoki w tym przypadku nie są stosowane.
Kiedy natomiast obecna jest żółta lub żółtozielona, ropna wydzielina z nosa i nasilenie objawów nie ustępuje lub nawet pogarsza się po 5 dniach, najprawdopodobniej mówimy o bakteryjnym zapaleniu zatok.
Zapaleniu zatok często towarzyszą objawy takie jak: ból głowy nasilający się przy pochylaniu, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gorączka, osłabienie węchu czy nieprzyjemny zapach z ust. W razie wystąpienia silnego bólu, ropnego wycieku z nosa, gorączki powyżej 39 stopni Celsjusza oraz braku poprawy mimo stosowania leków, konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz określi odpowiednie leczenie, które może obejmować preparaty na receptę.