Badanie tarczycy – co jaki czas musisz się na nie wybrać?

Badanie tarczycy – co jaki czas musisz się na nie wybrać?
fot. unsplash.com

Tarczyca to jeden z tych narządów, które mimo swojej niepozornej wielkości, mają wpływ na naprawdę wiele aspektów naszej codziennej egzystencji. I chociażby dlatego warto o nią dbać i badać. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, do przychodni, aby zrobić przegląd, wybieraj się co dwa lata. Możesz też w międzyczasie badać się w domu. Jak?

Badania palpacyjne tarczycy

Część badań możesz sobie zrobić w domu. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one profesjonalnego USG. Dotknij szyi z przodu dłońmi i spróbuj wyczuć, czy nie ma tam jakichś guzków. W ten sposób ocenisz również, czy tarczyca nie jest obolała lub za miękka. Inne badanie polega na tym, aby uważnie obserwować swoją szyję podczas przełykania szklanki wody. Jeżeli zauważysz jakąkolwiek asymetrię lub guzki, udaj się do lekarza celem wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości. Gdy z tarczycą coś się dzieje — choruje całe ciało.

Co powinno cię zaniepokoić?

Przede wszystkim gwałtowny spadek wagi lub nadprogramowe kilogramy w krótkim czasie. Dodatkowo przedłużające się problemy trawienne. Koniecznie zbadaj tarczycę, gdy zaczynasz mieć zauważalny problem ze stanem skóry oraz wypadającymi włosami. Wariująca tarczyca to również brak apetytu i spadek energii.

Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu podzieli twoje obawy, wypisze skierowanie na badanie USG oraz badanie krwi pozwalające na określenie poziomu hormonów, jakie produkuje twoja tarczyca. Już te dwa działania określą precyzyjnie, w czym jest problem i pozwolą na jego zredukowanie.

Szukasz więcej informacji na temat zdrowia? Zobacz portal zdrowieonline.pl