Jak zadbać o zdrowie wiosną

Jak zadbać o zdrowie wiosną

Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Dłuższe dni, więcej słońca i wyższa temperatura dopingują nas do większej aktywności. W tym okresie warto zadbać też o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Aktywność fizyczna i zdrowie

Regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny do utrzymania dobrej kondycji i pogodnego nastroju. Wiosna sprzyja większemu wysiłkowi, a dłuższe dni umożliwiają regularne treningi na świeżym powietrzu. Wystarczy wybrać aktywność fizyczną, która jest dopasowana do wieku, możliwości i stanu zdrowia.

Słońce i ruch na świeżym powietrzu

Przebywanie na zewnątrz pomaga dotlenić organizm i poprawia nastrój. Wiosna to moment, w którym rozpoczyna się produkcja witaminy D. Witamina ta chroni nas przed osteoporozą, przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej, pomaga zachować dobry nastrój i chroni przed depresją oraz ogólnie sprzyja naszemu zdrowiu. Podczas ekspozycji na promienie słoneczne warto pamiętać o kremach z filtrem, które zapewniają osłonę przed promieniami UV. Wiosną warto wspomóc się suplementami z beta-karotenem. Nadają skórze lekką opaleniznę i przygotowują ją na nadchodzące lato.

Zdrowe odżywianie

Wiosna to dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych. Lepszy dostęp do świeżych warzyw i owoców i coraz szersza oferta w lokalnych warzywniakach i na targach pomaga skomponować zdrową, opartą na świeżych produktach dietę. W tym okresie warto postawić na całoroczne warzywa korzeniowe i w miarę poszerzania oferty sklepowej, dodać do nich inne, sezonowe warzywa takie jak: botwinka, szparagi, bób, szpinak, kalarepa, kalafior, groszek cukrowy i szczaw. Na deser, zamiast słodkiej przekąski warto wybrać owoce jagodowe, śliwki, jabłka lub inne lokalne produkty. Taka zmiana dostarczy organizmowi witamin i zapewni energię na cały dzień.

Nowe wyzwania i zdrowie

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne. Wiosna to idealny czas na podejmowanie nowych wyzwań, także tych intelektualnych. W tym czasie warto wykorzystać przypływ energii na naukę nowego języka, naukę fotografii lub poszerzyć swoje zawodowe kompetencje. Wzmacniając potencjał intelektualny, opóźniamy (naturalne) zmiany, które powstają wraz z upływem lat i utrudniają procesy poznawcze oraz są przyczyną chorób neurodegeneracyjnych.

Sen i jego wpływ na organizm

Właściwy odpoczynek jest konieczny do zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Wiosna i czas spędzany na świeżym powietrzu ułatwiają lepszy, głębszy sen a co za tym idzie efektywny odpoczynek. W czasie snu aktywują się procesy regeneracyjne w organizmie i mózg naprawia powstałe uszkodzenia. Zostają wyłączone wszystkie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i zaczyna się odnowa na poziomie fizycznym. Niedobór snu powoduje problemy z koncentracją, osłabia pamięć i obniża odporność na stres i choroby. Dbając o jakość i ilość snu, inwestujemy w swoje zdrowie i dobry wygląd.

Wiosna to czas pozytywnego nastroju i zmian. Budząca się przyroda, słońce i dłuższe dni sprawiają, że mamy więcej energii do działania. W tym okresie warto szczególnie zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie. Może właśnie te zmiany zapoczątkują nowy, lepszy rozdział w naszym życiu.